Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

1-es és 2-es típusú cukorbetegség, inzulin, diéta. D-vitamin és Omega 3 az Alzheimer ellen. Diabétesz

Diabetes Portál



D-vitamin és Omega 3 az Alzheimer ellen

Nemrégiben újabb remény csillant fel az Alzheimer-es betegeknek: a tudósok nagy reményeket fűznek a D-vitamin és az Omega 3 zsírsav kombinációs kezeléshez. Dr. Hubina Erika, az Oxygen Medical endokrinológusa az összefüggésekről beszélt.

Alzheimer, Alzheimer kór, mit tehetünk az Alzheimer ellen, D-vitamin, Omega 3, cukorbetegség, diabétesz, inzulinrezisztencia

Miért fontos a D3 és az Omega 3?

 


Nemrégiben ismertették amerikai tudósok, hogy a D3 vitamin és az Omega 3 zsírsav segít az immunrendszernek megtisztítani az agyat azoktól az úgynevezett amyloid lerakódásoktól, amelyek az Alzheimer-kór fizikai fémjelzői. 
A D3 vitamin feltétlenül szükséges az egészséges csontokhoz és immunrendszerhez. Legfőbb forrása köztudottan a napsugárzás, amelyhez nyilván kevésbé jutnak hozzá a többnyire bent tartózkodó betegek, így az Alzheimeresek is. Az esszenciális zsírsavnak számító Omega 3 zsírsav leginkább a tengeri halakban és a lenmagban található meg. Ez azt jelenti, hogy a szervezet nem képes szintetizálni, de igen fontos az egészséges anyagcserében és a gyulladások leküzdésében. 
 


A D3 vitamin szerepe az Alzheimerben
 

 

Azt már korábbi tanulmányokban kimutatták, hogy a D3 vitamin befolyásolja azt a mechanizmust, amely „eltünteti” az amyloid-betát. Ez az a kóros fehérje, amely ragadós plakkokban dugaszolja el az Alzheimeresek agysejtjei közti fontos kommunikációs teret.
A University of California kutatói ezért azokat a géneket és jelátviteli utakat tanulmányozták, amelyeket a D3 vitamin és az Omega 3 DHA (docosahexaenoic sav) befolyásol. Ehhez kezdetben immunsejteket izoláltak Alzheimeres betegek és egészséges személyek vérmintáiból. Az általuk vizsgált immunsejtek az úgynevezett makrofágok voltak, amelyek feladata, hogy eltakarítsák az olyan káros anyagokat, mint az amyloid beta. Ezek máskülönben eltorlaszolnák a sejtek közti teret és akadályoznák a sejtek közti kommunikációt. A következő fázisban a tudósok néhány órán át inkubálták (vagyis azonos környezeti körülmények közé helyezték) a makrofágokat az amyloid betával. Ezután egyes sejtekhez D3 vitamin, és Omega 3 DHA aktív formáit adták és megfigyelték, milyen hatással van ez a makrofágok „képességeire”.
Az eredmények egyértelműen azt mutatták, hogy mindkét anyag növelte a makrofágok amyloid beta- bekebelezési képességét az Alzheimer-betegek vérmintáiban. Ráadásul így kevesebb sejt halt el, mint normál esetben.   

 

 

Fontos a D-vitamin szintjének ellenőrzése

 


-Ez a kutatás tovább bővítette azon területek sorát, amelyek működésében nagy szerepet játszik a D-vitamin – hangsúlyozza dr. Hubina Erika, az Oxygen Medical endokrinológusa. - A D-vitamin hiány ugyanis szerepet játszhat a csontritkulás kialakulásában, emelve a csonttörések számát, de hozzájárul az autoimmun betegségek, az inzulinfüggő cukorbetegség, a szívelégtelenség, a magasvérnyomás betegség, az érelmeszesedés, a depresszió, az elhízás, a PCOS, a meddőség kialakulásához, sőt még az emlő- és vastagbéldaganatok kiváltó tényezői közé is sorolható.
Éppen ezért különösen fontos, hogy akik ilyen betegségekkel küzdenek, ellenőriztessék D-vitamin szintjüket, hogy endokrinológus közreműködésével beállítható legyen az optimális pótlás.

Forrás: www.oxygenmedical.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

veseelégtelenség

A vesék mükődésének fokozatos romlása, majd végül leállását nevezzük... Tovább

Glibenclamid

A szulfanilureák csoportjába tartozó, igen erős vércukorcsökkentő hatással rendelkező... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: