Előbbiek ugyanis rendre meghaladták a 10 mmol/l-es szintet. Minden ilyen esetben a diabetológus maximális önuralmat tanúsítva kell, hogy a beteg lelkének sérülése nélkül újraértelmezze kettőjük kapcsolatát és megegyezzenek abban, hogy a jövőben csupán a ténylegesen mért vércukor értékek kerüljenek a naplóba. Szerencsére már rendelkezésre áll a DCont.hu számítógépes rendszer, melynek segítségével betegünk a nyár közepétől kezdve naponta ötször mérte vércukrát és többszöri inzulin adagemelés nyomán szeptemberre a táblázatban és képekben illusztrált értékekhez jutottunk el. Még ezek értékelése előtt le kell szögezni, hogy augusztus végén a beteg már naponta 3x50 E ultragyorshatású analóg aszpart inzulint adagolt étkezések előtt, lefekvéskor pedig 100 E hosszúhatású analóg detemir inzulint alkalmazott. Az augusztus végén mért HbA1c szintje viszont ennek révén lecsökkent 8,2%-ra.
Mint az 1. ábrán lévő táblázatban látható, a túlnyomórészt 10 mmol/l alatt mozgó vércukrok közepes mértékben haladják meg a normális tartományokat és ez érdekes módon főként éhomra és étkezések előtt jellemző, ezen értékek között legtöbb a piros színnel jelzett. Ennek megfelelően a legmagasabb átlagértékek érdekes módon ebéd előtt találhatók meg (2. ábra), és csupán a reggeli utáni cukrok emelkednek tovább, ebéd és vacsora után viszont csökkennek. A legmagasabb és legalacsonyabb értékek is főként étkezések előtt mutatják a legnagyobb egymástól való távolságot. A 3. ábrán az összes mért vércukor érték látható, ezeken belül az étkezések előttiek és utániak színe különböző és láthatók a viszonylag liberálisan meghatározott étkezések előtti és utáni vércukor céltartományok különböző színű határvonalai. A 4. ábrán ugyanezen 80 vércukor mérés napszakos megoszlása látható a 3 főétkezésre felfűzve, szintén a céltartományok feltüntetésével. Itt is jól látszik, hogy főként az étkezések előtti vércukrok helyezkednek el a céltartományok felett. Az 5. ábrán ugyanez látható a szórás és átlagértékek feltüntetésével. Végül a 6. ábra kördiagrammjairól jól látható, hogy míg étkezések előtt a vércukor értékek mintegy ¾-e a céltartomány felett mozog, addig az étkezések utáni mérések több mint ¾-e a céltartományon belül vagy az alatt mozog.
A mérésekből levont következtetések: József betegünknek erősen javasoljuk az étkezés visszafogását 1500 kcal-ra, ezen belül maximum 180 g szénhidrátra, napi egy óra gyaloglást és a reggeli étkezési inzulin 10 E-gel történő, az éjjeli bázisinzulin további 20 E-gel történő emelését, bár – még belegondolni is rossz – ezzel a napi inzulin adagolása megközelíti a 300 E-et. A DCont.hu-n keresztül a gondozó orvos továbbra is folyamatosan figyelemmel kíséri a vércukrok alakulását.
Dr. Fövényi József