Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A csecsemő táplálása és az elhízottság megelőzése

Diabetes Portál



Jóllakottság és elhízás, mikor elég az elég?

A jóllakottság jeleinek fel nem ismerése csecsemőkben későbbi elhízáshoz vezethet. Amint a gyermekkori elhízás járványszerűen terjed tovább az Egyesült Államok területén, a kutatók azt vizsgálják, vajon a korai szülői viselkedés miként járulhat hozzá a problémához.

A csecsemő táplálása

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.

 

 

A jóllakottság felismerése

 

A Rutgers Egyetem Táplálkozástudományi Részlegén végzett tanulmány szerint azon anyák, akik nem ismerik fel gyermekük jóllakottságát, hajlamosak túletetni őket, ezzel túlzott súlynövekedést okoznak a hattól egy évig terjedő időszak alatt.

 

 

A csecsemők táplálása


Kilencvenegy alacsony jövedelmű fekete és spanyol anyát, akik kizárólag csecsemőtápszerrel etették gyermeküket, választottak ki a tanulmányhoz. Az adatokat egy kezdeti interjún majd a harmadik, hatodik és tizenkettedik hónapban tett otthoni látogatás során gyűjtötték be. A látogatások során figyelték az etetést, kikérdezték az anyákat és megmérték a csecsemő súlyát. Ellenőrizték továbbá a táplálási naptárakba bejegyzett esetleges kihagyásokat, és a tisztába tevés időpontjait.

 

 

A csecsemő súlyának változása megbecsülhető


A felmérés néhány karakterisztikus tényezőt is magába foglalt, melyek alapján a csecsemő súlyának változása megbecsülhető a születést követő harmadik hónapig. Ezek közé tartoznak a születési súly, a nem, a nemzetiség, az anya kora és iskolázottsága valamint származási országa, terhesség előtti testtömeg indexe (BMI), valamint testsúlya a terhesség ideje alatt. A harmadik és hatodik hónap közt meghatározó tényezők voltak a születési súly, az anyai BMI, a csecsemő súlygyarapodása és hossznövekedése a születést követő harmadik hónapig, a megvalósított etetések napi száma, a hónap mikor először kapott a baba szilárd tápanyagot, valamint az anya érzékenysége a csecsemő jelzéseire a harmadik hónapban. Végezetül a hatodik és a tizenkettedik hónap közti időszakban: a születési súly, az anyai BMI, a csecsemő súly- és hossznövekedése a harmadik és hatodik hónap közt, az anyai érzékenység a csecsemők jelzéseire a hatodik hónapra és a megvalósított napi etetések száma a hatodik hónapra voltak a független változók.

 

 

Az anya odafigyelése a csecsemő táplálására


Ezen változók egyike sem szolgált a csecsemő súlygyarapodásának megbecslésére sem a harmadik hónapot követően. Ennek ellenére a napi etetések száma a hatodik hónapra már közelítően szignifikáns becslést adott a súlygyarapodás becslésére a hatodik és a tizenkettedik hónap közt, valamint az anya érzékenysége a csecsemő jelzéseire már egyenesen becslés értékű volt, de fordítottan arányosan, mely annyit jelent, minél kevésbé érzékeny az anya a csecsemő jóllakottsági jeleire olyan csecsemőt nevelt amely több súlyt szedett fel.

 

 

A csecsemő jóllakottsága


A cikk írói, PhD. John Worobey, Maria Islas Lopez orvos asszisztens és PhD. Daniel J. Hoffman szerint, „a gyakoribb az etetés, jelen esetben tápszerrel, az elsődleges tényező melyet hibáztathatunk. De az anyai érzékenység a csecsemő jóllakottsági állapotával szemben, feltételezi, hogy annak hiánya esetében a táplálás sebességének csökkentésére vagy abbahagyására való hajlandóság is hiányzik, mikor a csecsemő jóllakottsági jeleket produkál, ez pedig a csecsemő későbbi táplálék felvételi önkontrollját írhatja felül.”

 

 

Csecsemő táplálási tanácsok az anyáknak


Ennek ellenére a tanulmány arra is figyelmeztet, hogy „ezen ismeret felhasználható az alacsony jövedelmű és iskolázottságú anyák felvilágosítására, azonban bármilyen háttérrel rendelkező anyák meggyőzése, akik valamely táplálási módszer mellett makacsul kitartanak, komoly nehézséget jelenthet. A csecsemők táplálása ösztönös viselkedés, így megmondani egy újdonsült anyának, hogy gyermekét túl gyakran eteti, túl sok táplálékot ad neki vagy még rosszabb, hogy nem jól értelmezi gyermeke jelzéseit egy rendkívül komolyan képzett nővért vagy szociális munkást igényelne. Tanácsot adni az anyának, miután láttuk miként eteti a csecsemőjét hasonlóképpen ijesztőnek, vagy legalábbis kotnyeleskedőnek tűnhet, már a téma említése is olyan értelmezést nyerhet, hogy az illető anyát vádoljuk „rossz anyasággal”.

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt

 

 

  

 

Forrás: diabetesonline.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Bilirubin

Epefesték. Az ember és a húsevők fő epefestéke, a hemoglobin protoporfirinjének barnás... Tovább

Diabéteszes láb

A cukorbetegség egyik késői komplex szövődménye. A diabéteszes neuropátia talaján... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: étkezés, diéta, bulvár, színes hír