Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbetegség története. Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség közötti különbség. Tévedések a cukorbetegséggel kapcsolatban, vagyis megelőzhető e a cukorbetegség?

Diabetes Portál



Végzetes tévedések a cukorbetegséggel kapcsolatban

Sajnos a cukorbetegség helyett sokszor annak szövődményeit próbáljuk gyógyítani: kezelni az impotenciát, megmenteni a fekélyes lábat, helyettesíteni a vesét, látást varázsolni a megvakuló szemeknek. Bár elhinnénk végre, hogy a tragikus vég megelőzhető!

Végzetes tévedések a cukorbetegséggel kapcsolatban

Végzetes tévedések a cukorbetegséggel kapcsolatban

Az 1-es és 2-es típusú diabétesz közötti különbség csupán 1936-ban Harold Perdival Himsworth, brit orvos munkája nyomán vált világossá. Az 1-es típusú cukorbetegség általában fiatalkorban és szinte egyik napról a másikra alakul ki. A szervezet immunrendszere tévedésből elpusztítja az inzulintermelő sejteket, az inzulinpótlás a beteg élete végéig elengedhetetlen. A cukorbetegek mintegy 5 százaléka tartozik ebbe a csoportba. Néha vírusfertőzés is elpusztíthatja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit. A sokkal gyakoribb, 2-es típusú vagy időskori cukorbetegség lassú folyamat eredményeként alakul ki. Ennél a formánál a szervezet inzulin-hasznosító képessége sérül.

 

A hiányosságot fokozott inzulintermeléssel próbálja ellensúlyozni, ám a többlettermelés előbb-utóbb az inzulintermelő sejtek kimerüléséhez és pusztulásához vezet, végeredményében tehát egyre kevesebb lesz az inzulin. Tévedések végjátéka - Tabletta vagy inzulin? Kicsit talán már meg is rettentünk a cukorbetegségtől, ezért - biztos, ami biztos - időnként kapunk az alkalmon, és megejtünk egy gyógyszertári vagy valamilyen rendezvényen felkínált ingyenes vércukormérést. A lelkiismeretesebbek rendszeresen méretik vércukrukat. Ha azután kiderül, hogy a vércukor a normális tartományban van, akkor biztosan nincs mit aggódni - gondoljuk, de tévedhetünk.

Az éhgyomorra mért normális vércukorszint nem sokat árul el szervezetünk inzulintermeléséről. Csak a terheléses vércukormérés ad megbízható adatot arról, hogy étkezést követően az egészséges inzulinellátásnak köszönhetően megfelelő-e a vércukorszintünk, és megfelelő időn belül csökken-e a kívánt értékre, azaz, hogy veszélyben vagyunk-e. Ez a vizsgálat magas cukortartalmú folyadék ivását követő vércukormérésekből áll. Az utolsó mérés a cukorfogyasztás után két órával történik. Ha a cukorfogyasztás, illetve étkezés után tartósan magas a vércukorszint, bizony előbb-utóbb valószínűleg diabétesz alakul ki. Negyven éves kor fölött évente el kellene végeztetni ezt az alig kétszáz forintba, de az ujjbegyszúrásos pillanatnyi vércukormérésnél valamivel több időbe kerülő vizsgálatot. Egy másik igen gyakori és veszélyes tévhit már a cukorbeteg-állapothoz kötődik. Sokan gondolják, hogy egy cukorbeteg állapota akkor fordul súlyosra, ha orvosa inzulinkezelést javasol.

 

Ezért, az érintettek, ameddig csak lehet, inkább az egyszerűbb, tablettás kezelést részesítik előnyben. Ez az elv és gyakorlat néha még az orvos részéről is tetten érhető. Dr. Nagy Erzsébet, diabetológus, a budapesti Szent Imre Kórház vezető főorvosa meg van róla győződve, hogy a 2-es típusú cukorbetegek legmegfelelőbb ellátása nem a könnyen bevehető tabletta, hanem az inzulin, melynek segítségével a kezelés jó beállítása mellett a betegek 90 százaléka tökéletesen kezelhető!




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Abszolút inzulinfüggőség

Kívülről adagolt inzulin nélkül az élet tartósan nem tartható. Tovább

Ankilózis

Ízületi merevség. Valamelyik izület mozgásbeszűkülése vagy elmerevedése baleset vagy... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség