Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbetegség története. Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség közötti különbség. Tévedések a cukorbetegséggel kapcsolatban, vagyis megelőzhető e a cukorbetegség?

Diabetes Portál



Végzetes tévedések a cukorbetegséggel kapcsolatban

Sajnos a cukorbetegség helyett sokszor annak szövődményeit próbáljuk gyógyítani: kezelni az impotenciát, megmenteni a fekélyes lábat, helyettesíteni a vesét, látást varázsolni a megvakuló szemeknek. Bár elhinnénk végre, hogy a tragikus vég megelőzhető!

Végzetes tévedések a cukorbetegséggel kapcsolatban

Végzetes tévedések a cukorbetegséggel kapcsolatban

Mióta van cukorbaj? A cukorbetegség a legújabb korban kezdett járványszerűen terjedni, de egyáltalán nem új betegség. Az ókori Japántól, Kínán át Indiáig régóta ismert volt. A görög eredetű diabétesz szó túlfolyást, átfolyást jelent. Már a görögök észrevették ugyanis, hogy a cukorbetegek a normálisnál sokkal több vizeletet ürítenek. Indiában diagnosztikai módszert is ismertek: az édes folyadékokat kedvelő hangyák előszeretettel fogyasztották a vizeletet, ha cukros volt. Hangyák híján a középkorig a vizelet megkóstolásával diagnosztizálták a betegséget.

 

Az 1700-as években, bár a betegség okát nem ismerték, azt tudták, hogy diétával lehet kezelni. 1869-ben Paul Langerhans, német orvos felfedezte fel a később róla elnevezett hasnyálmirigy-szigeteket. Húsz évvel később két strassburgi kutató, Josef von Mering és Oskar Minkowski kutyán végzett hasnyálmirigy-eltávolító műtéte nyomán igazolódott, hogy a cukorbetegség a hasnyálmirigy elégtelen működésének következménye. A hasnyálmirigyüktől megfosztott kutyák a műtét után a cukorbetegség tüneteit produkálták, és hamar elpusztultak. Az inzulin vegyületének felfedezése és elnevezése az angol Edward Albert Sharpey-Schafer nevéhez fűződik. 1921-ben Frederick Banting és Charles Best megismételte a kutyakísérletet, majd az állatokat a hasnyálmirigyből kivont, inzulint is tartalmazó porral tartották életben. Az inzulin hatásának bizonyítása után a két orvos és kollégájuk, James Collip kémikus sikeresen állítottak elő inzulint szarvasmarhák hasnyálmirigyéből.

 

Készítményükkel 1922-ben sikerült megmenteni egy 13 éves kómás állapotba került cukorbeteg fiút. Kutatásaikért Banting és laborvezető kollegája MacLeod orvosi Nobel-díjat kapott. Az, hogy az inzulinkezelés hamar elérhetővé vált a cukorbetegek számára, Banting és Best önzetlenségének köszönhető, közkinccsé tették ugyanis az inzulin-előállítás módszerét. A világ első inzulinkészítménye nem sokkal ezután már piacra is került, és Magyarországon alig négy évvel az első sikeres inzulininjekció után, a budapesti I. sz. Belgyógyászati Klinikán Korányi professzor és munkatársai már alkalmazták az inzulint. Igaz, az anyag nem hivatalos körülmények között érkezett az országba. A magyar cukorbetegek azóta legálisan beszerzett gyógyszerekkel - nyugodtan mondhatjuk - a világ élvonalába tartozó ellátást kapnak.

 

Egyes vagy kettes? 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

MACOSZ

Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége.   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A... Tovább

Szabadgyökök

A szabadgyökök nagyon reakcióképes molekulák vagy atomok, amelyek rombolják a... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség