
Végzetes tévedések a cukorbetegséggel kapcsolatban
Mióta van cukorbaj? A cukorbetegség a legújabb korban kezdett járványszerűen terjedni, de egyáltalán nem új betegség. Az ókori Japántól, Kínán át Indiáig régóta ismert volt. A görög eredetű diabétesz szó túlfolyást, átfolyást jelent. Már a görögök észrevették ugyanis, hogy a cukorbetegek a normálisnál sokkal több vizeletet ürítenek. Indiában diagnosztikai módszert is ismertek: az édes folyadékokat kedvelő hangyák előszeretettel fogyasztották a vizeletet, ha cukros volt. Hangyák híján a középkorig a vizelet megkóstolásával diagnosztizálták a betegséget.
Az 1700-as években, bár a betegség okát nem ismerték, azt tudták, hogy diétával lehet kezelni. 1869-ben Paul Langerhans, német orvos felfedezte fel a később róla elnevezett hasnyálmirigy-szigeteket. Húsz évvel később két strassburgi kutató, Josef von Mering és Oskar Minkowski kutyán végzett hasnyálmirigy-eltávolító műtéte nyomán igazolódott, hogy a cukorbetegség a hasnyálmirigy elégtelen működésének következménye. A hasnyálmirigyüktől megfosztott kutyák a műtét után a cukorbetegség tüneteit produkálták, és hamar elpusztultak. Az inzulin vegyületének felfedezése és elnevezése az angol Edward Albert Sharpey-Schafer nevéhez fűződik. 1921-ben Frederick Banting és Charles Best megismételte a kutyakísérletet, majd az állatokat a hasnyálmirigyből kivont, inzulint is tartalmazó porral tartották életben. Az inzulin hatásának bizonyítása után a két orvos és kollégájuk, James Collip kémikus sikeresen állítottak elő inzulint szarvasmarhák hasnyálmirigyéből.
Készítményükkel 1922-ben sikerült megmenteni egy 13 éves kómás állapotba került cukorbeteg fiút. Kutatásaikért Banting és laborvezető kollegája MacLeod orvosi Nobel-díjat kapott. Az, hogy az inzulinkezelés hamar elérhetővé vált a cukorbetegek számára, Banting és Best önzetlenségének köszönhető, közkinccsé tették ugyanis az inzulin-előállítás módszerét. A világ első inzulinkészítménye nem sokkal ezután már piacra is került, és Magyarországon alig négy évvel az első sikeres inzulininjekció után, a budapesti I. sz. Belgyógyászati Klinikán Korányi professzor és munkatársai már alkalmazták az inzulint. Igaz, az anyag nem hivatalos körülmények között érkezett az országba. A magyar cukorbetegek azóta legálisan beszerzett gyógyszerekkel - nyugodtan mondhatjuk - a világ élvonalába tartozó ellátást kapnak.
Egyes vagy kettes?