Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbeteg diéta főbb szempontjai

Diabetes Portál



A cukorbeteg diéta főbb szempontjai

A cukorbetegség közismerten elsősorban (és hosszú ideig csaknem kizárólag) diétával kezelt kórállapot. Ez vonatkozik mind az 1., mind a 2. típusú diabéteszre. Hogy a diéta korszerű szempontjait viszonylag behatóan elemzem, annak kettős oka van. Az egyik, hogy diétás nézeteink - gondos táplálkozás-élettani kutatások eredményeként - az utóbbi évtizedben alapvető változáson mentek keresztül, és még ma is nagyon sokan - cukorbetegek és anyagcsere-egészséges egyének egyaránt - idejétmúlt nézeteket vallanak a diéta lényegét illetően.

A cukorbeteg diéta főbb szempontjai

A cukorbeteg diéta főbb szempontjai

 

1. A cukorbeteg étrend energiatartalma

Ez azt jelenti, hogy a diétának testre szabottnak kell lennie. Azaz; a normális testsúlyú cukorbetegnek összességében naponta annyi energiához kell juttatnia a szervezetét, amennyit az - az életkor, testmagasság, az anyagcsere jellemzői, a végzett fizikai tevékenység függvényében - megkíván. Egy negyvenéves normális súlyú kőművesnek nyilvánvalóan több táplálékot kell magához vennie, mint egy hetvenéves, alacsony termetű nyugdíjas asszonynak. másrészről viszont az étrend energiatartalmát a gyógykezelés célja is meghatározhatja, és ez a gyakoribb szempont. Eszerint egy súlyfelesleggel rendelkező diabéteszes diétájának kevesebb energiát kell tartalmaznia, mint amennyit szervezete a testsúlyállandóság érdekében megkívánna, mivel számára a lefogyás lenne a legfontosabb elérendő cél. Utóbbi szempont alapján bátran állítható, hogy például ha egy kövér egyén, akinél cukorbetegséget fedeznek fel és ezt követően ugyanannyit eszik, mint korábban, tartsa bár magát bármely más étrendi szemponthoz (például nem fogyaszt cukrot), bizonyosan helytelenül diétázik.


A témánál maradva: általánosságban állítható, hogy a túlsúlyos diabéteszes nők számára fogyókúrájuk tartamára a 4200 kJ-t, vagyis 1000 kcal-t tartalmazó, a fogyókúrára javasolt férfiak és normális testtömegű nők részére az 5900 kJ-t, azaz 1400 kcal-t tartalmazó, míg a normális testtömegű férfiak, valamint fizikailag aktív nők számára a 7600 kJ-t, 1800 kcal-t tartalmazó étrend javasolható.


Természetesen mindazok számára, akik normális testsúlyúak, fizikailag aktívak, tehát rendszeresen dolgoznak vagy sportolnak, olyan mértékű napi energia-felvétel (és ennek arányában szénhidrátbevitel) a megengedett, amellyel képesek testsúlyukat, munkaképességüket megőrizni, legyen az akár 10 500 kJ (2500 kcal), és ennek megfelelően 300-320 g szénhidrát. Esetükben az egyes menük szabadon bővíthetők, és diétájuk gyakorlatilag semmiben nem kell hogy különbözzön egy egészségesnek mondható étrendtől.
Szeretném megjegyezni: ha valaki befejezi a fogyókúrát és az energiaszegény étrendet egy másikkal váltja fel, soha többé nem ehet annyit, mint például fiatal korában, amikor a testtömege normális volt. Energia-bevitelét csupán 20-30 %-kal növelheti a visszahízás veszélye nélkül, mert egy lefogyott diabéteszes - még ha testsúlyát teljesen normalizálta is - soha nem válik valódi sovánnyá, hanem mindig "lefogyott kövér", azaz visszahízásra hajlamos marad.

 

 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Bulémia

Mély lelki válságban előforduló, kórosan fokozott étvágy, amely csupán táplálkozással... Tovább

Humán inzulinok

Géntechnikával előállított, az emberi inzulinnal azonos molekulaszerkezetű és hatású... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: