A cukorbeteg diéta főbb szempontjai
1. A cukorbeteg étrend energiatartalma
Ez azt jelenti, hogy a diétának testre szabottnak kell lennie. Azaz; a normális testsúlyú cukorbetegnek összességében naponta annyi energiához kell juttatnia a szervezetét, amennyit az - az életkor, testmagasság, az anyagcsere jellemzői, a végzett fizikai tevékenység függvényében - megkíván. Egy negyvenéves normális súlyú kőművesnek nyilvánvalóan több táplálékot kell magához vennie, mint egy hetvenéves, alacsony termetű nyugdíjas asszonynak. másrészről viszont az étrend energiatartalmát a gyógykezelés célja is meghatározhatja, és ez a gyakoribb szempont. Eszerint egy súlyfelesleggel rendelkező diabéteszes diétájának kevesebb energiát kell tartalmaznia, mint amennyit szervezete a testsúlyállandóság érdekében megkívánna, mivel számára a lefogyás lenne a legfontosabb elérendő cél. Utóbbi szempont alapján bátran állítható, hogy például ha egy kövér egyén, akinél cukorbetegséget fedeznek fel és ezt követően ugyanannyit eszik, mint korábban, tartsa bár magát bármely más étrendi szemponthoz (például nem fogyaszt cukrot), bizonyosan helytelenül diétázik.
A témánál maradva: általánosságban állítható, hogy a túlsúlyos diabéteszes nők számára fogyókúrájuk tartamára a 4200 kJ-t, vagyis 1000 kcal-t tartalmazó, a fogyókúrára javasolt férfiak és normális testtömegű nők részére az 5900 kJ-t, azaz 1400 kcal-t tartalmazó, míg a normális testtömegű férfiak, valamint fizikailag aktív nők számára a 7600 kJ-t, 1800 kcal-t tartalmazó étrend javasolható.
Természetesen mindazok számára, akik normális testsúlyúak, fizikailag aktívak, tehát rendszeresen dolgoznak vagy sportolnak, olyan mértékű napi energia-felvétel (és ennek arányában szénhidrátbevitel) a megengedett, amellyel képesek testsúlyukat, munkaképességüket megőrizni, legyen az akár 10 500 kJ (2500 kcal), és ennek megfelelően 300-320 g szénhidrát. Esetükben az egyes menük szabadon bővíthetők, és diétájuk gyakorlatilag semmiben nem kell hogy különbözzön egy egészségesnek mondható étrendtől.
Szeretném megjegyezni: ha valaki befejezi a fogyókúrát és az energiaszegény étrendet egy másikkal váltja fel, soha többé nem ehet annyit, mint például fiatal korában, amikor a testtömege normális volt. Energia-bevitelét csupán 20-30 %-kal növelheti a visszahízás veszélye nélkül, mert egy lefogyott diabéteszes - még ha testsúlyát teljesen normalizálta is - soha nem válik valódi sovánnyá, hanem mindig "lefogyott kövér", azaz visszahízásra hajlamos marad.