Vércukorszint csökkenés tünetei:
szapora szívműködés
fokozott izzadás
remegés
gyengeség
éhségérzet
homályos látás
zavartság
eszméletvesztés
Mi a teendő hipoglikémia esetén?
A betegnek gyorsan felszívódó cukortartalmú folyadékot (pl. kóla, gyümölcslé, tej) illetve szőlőcukrot, majd lassabban felszívódó szénhidrátot kell fogyasztania (pl. keksz). A műzliszelet különösen jó, mert gyorsan és lassan felszívódó szénhidrátot is tartalmaz. Súlyos esetben intravénás glükóz, vagy vércukorszintet emelő glukagoninjekció bőr alá vagy izomba történő beadására kerülhet sor. A gyakori hipoglikémia azt is jelentheti, hogy módosítani kell a gyógyszeres beállítást. Hipoglikémiás epizód után nem szabad autót vezetni! A cukorbeteg a személyes iratai között mindig tartson magánál egy feljegyzést ( "diabéteszkártya" ), amely feltünteti a kezelés részleteit és a sürgős esetben értesítendő személy(ek) telefonszámát.
Az idült szövõdményeket általában két csoportra osztják. Specifikus szövõdmények: vese-, szemfenék-, és idegrendszeri komplikációk. Súlyos esetben ezek látásvesztéssel, illetve veseelégtelenséggel is járhatnak.
Nem specifikus szövõdmények elõfordulhatnak diabétesz nélkül is, de cukorbetegségben korábban és gyakrabban lépnek fel. Legsúlyosabbak a szívkoszorúér-betegség, következménye szívinfarktus, az agyi erek súlyos érelmeszesedése, illetve az alsó végtagi verõérszûkület, -elzáródás.
Mindkét típusú cukorbetegség vezethet olyan szövõdményekhez, amelyeket a tartósan magas vércukorszintnek a véredényekre és az idegekre gyakorolt hatása okoz. Ilyen betegségek például a szívkoszorúér-betegség, a stroke és a vesebetegség, valamint az idegkárosodás és a lábfej elégtelen vérellátása, ami súlyos esetekben csak amputációval kezelhető. A cukorbetegek retinopátiája, a szem ideghártyájának károsodása vakságot okozhat.
Diabéteszes láb
Cukorbetegeknél átlagosan negyvenszer gyakrabban kerül sor az alsóvégtag nem balesetre visszavezethető amputációjára, mint a hasonló korú, nem cukorbeteg lakosságnál. A "diabéteszes láb" kialakulásának főbb oka a neuropátia, ami részben a vegetatív idegrendszer károsodását, részben az érző- és mozgatóidegek károsodását jelenti. Az elváltozásokat sokkal könnyebb megelőzni, mint gyógyítani.
Megelőzés eszközei:
A rendszeres (félévente-évente), szakember által végzett lábvizsgálat mellett nagyon fontos a helyes lábhigiénia. Például:
puha pamut zoknit és kényelmes cipőt kell viselni;
soha nem szabad mezítláb járni;
kerülni kell a láb napoztatását, a forróvizes palack vagy hőpárna használatát;
naponta meg kell vizsgálni a lábat, talpat;
naponta lábat kell mosni langyos vízben szappannal, majd puha frottiltörölközővel - az ujjak között is - szárazra kell itatni;
a bőrkeményedéseket nedves horzsakővel kell eltávolítani;
a körmöket egyenesre kell vágni, a száraz bőrre puhító krémet kell használni;
gombás körmöket szakember bevonásával érdemes kezeltetni.
Fogágybetegség (ínysorvadás)
Az ínysorvadás hosszan fennálló cukorbetegségben gyakori. Tartósan a normális közelében lévő vércukorszintekkel és gondos, rendszeres fogápolással sokat tehet a cukorbeteg fogai idő előtti elvesztésének megakadályozásáért.