Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cukorbetegségről átfogóan

Diabetes Portál



Átfogóan a cukorbetegségről

A cukorbetegség (másnéven: diabetes mellitus) a gyakran előforduló anyagcsere-rendellenesség. Fő jellemzője a szénhidrát-felhasználás zavara. Szövődményei következtében romlik a beteg életminősége és életkilátása. Tudj meg mindent róla!  

Mindent a cukorbetegségről

2-es típus cukorbetegség


A nem inzulinfüggő vagy időskori cukorbetegség.
Ebben az esetben a hasnyálmirigy normál mennyiségű inzulint termel, de a sejtek érzéketlenné, rezisztenssé válnak vele szemben.
Általában 40 év felettieket érint, de már egyre fiatalabb korban jelentkezik. Az összes cukorbeteg körülbelül 90%-a ebbe a típusba tartozik.


A szervezetben az első változások már jóval a diagnózisa elõtt megkezdõdik. Nagyon lassú lefolyású a betegség, 9-12 évvel megelõzheti a szénhidrát-anyagcsere enyhébb zavara. Ilyenkor a vércukorértékek az étkezést követõen még nem érik el a cukorbetegség határértékét, de ugyanakkor túllépik a normális szinteket. Rossz hír, hogy a mérsékelten emelkedett étkezés utáni vércukorértékek is károsítják az ereket, s növelik a szívinfarktus lehetőségét. Programunk ezen betegségben szenvedők számára kifejezetten jótékony hatású. A szénhidrátszegény étrend, és a jelentkező súlycsökkenés már önmagában csökkenti a kockázat mértékét (Legsúlyosabbak a szívkoszorúér-betegség, következménye szívinfarktus, az agyi erek súlyos érelmeszesedése, illetve az alsó végtagi verõérszûkület, -elzáródás.) fentebb szerepel! Továbbá jótékonyan befolyásolja a koleszterin szint alakulását, javul a vércukorszint, a vérnyomás, idővel akár az inzulin adagolás is elmaradhat. FIGYELEM! Ez CSAK a 2-es típusú diabéteszre helytálló!!


A 2-es típus cukorbetegség okai és kockázati tényezői:

 

Lehetséges okai, hogy a hasnyálmirigy által termelt hormon nem fedezi a szervezet inzulinszükségletét, vagy csökkent a szervezet inzulin iránti érzékenysége (inzulinrezisztencia). A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának lehetősége az életkor előre haladtával nő, valamint fokozott hajlamosító tényezője az elhízás (körülbelül 75%-a túlsúlyos) és a genetikai öröklődés. A túlsúlyosság, azok közül is elsősorban a deréktájon kialakult zsírpárnák növelik a szervezet inzulin rezisztenciáját.


A 2-es típus cukorbetegség cukorbetegség szövődményei:

 

A cukorbetegeknek megvan a lehetősége, hogy egészséges emberekhez hasonló életmódot folytasson. Ha viszont a betegséget nem kezelik, nem fordítanak rá kellő figyelmet, súlyos szövõdmények alakulhatnak ki.
A szövõdmények mindenkét cukorbetegség formájában hasonló módon alakulnak ki; ez a tény a diabéteszszindróma egységét bizonyítja. A szövõdményekért elsõsorban a magasabb vércukorszint  felelõs.


Hiperglikémiás ketoacidózisos kómában a szervezet vegyhatása savas irányba tolódik el, ami magas vércukorszinttel jár együtt, az inzulinhiányos anyagcsere felborulásának súlyos formája.A hiperglikémiás, ketoacidotikus kóma lényege, hogy a keringésben nincs inzulin s emiatt az anyagcsere-folyamatok dekompenzálódnak. A beteg inzulin és megfelelõ összetételû folyadék nélkül rövidesen meghal. (Nem keverendő össze programunk egyik sarkponjával, a ketózissal.Oka, hogy a test kevés szénhidráthoz jut. Ez normális folyamat, amit az egészséges szervezet szigorúan szabályoz. A ketonok a vizelettel ürülnek, esetleg a lehelettel. A szénhidrátszegény táplálkozás során ez a folyamat – főleg az elején – a súlyvesztés állapotában jellemző.)


A 2-es típus cukorbetegség cukorbetegség tünetei:

 

A tünetek általában lassan, évek-évtizedek alatt alakulnak ki, azok is csak enyhe formában, ezért sokan nincsenek is tisztában a betegség meglétéről.
megemelkedett szomjúságérzet
gyakori vizeletürítés
megnövekedett étvágy
fáradságérzet
ingerlékenység
látásromlás
betegségek gyógyulása lelassul
fertőzések gyakori kialakulása
végtag zsibbadás
szexuális problémák

 

Tudj meg többet a terhességi diabéteszről és lapozz egyet!




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Ramipril

Olyan ACE-gátló készítmény, amellyel csökkenthető az infarktus és szélütés (stroke),... Tovább

Dietetika

Az orvostudománynak az az ága, amely a betegségek gyógyélelmezésével foglalkozik. A... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 2-es típusú cukorbetegség