Terhességi diabétesz
A terhes nők alacsony százalékában előforduló cukorbetegség. A 2. vagy a 3. trimeszterben jelentkezhet, amikor már a szervezet nem tudja fedezni a megnövekedett inzulinszükségletet. Terhesség után többnyire visszaáll a normális szintre, de az érintett nők körében nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.
A szövõdmények elkerülése érdekében feltétlenül ajánlott stabilizálni a vércukorszintet.
Vércukorszint beállítása
Betegtájékoztató: a legalapvetőbb eszköze a diabétesz gondozásának. Azt jelenti, hogy a cukorbeteg mindazt megtanulja, ami a diabétesz karbantartásához szükséges. 2. Kiegyensúlyozott étrend! Az egészséges táplálkozásra is jellemző élelmiszereket kell fogyasztani, sok friss zöldséggel, gyümölccsel. Napi 5-szöri étkezés, kismennyiségű ételadagokkal. Legfőbb étkezési szempont az ételek és italok alacsony energiatartalma, mivel így súlyfeleslegtől szabadul meg a cukorbeteg, illetve megtartható az optimális testsúlya. Fontos, hogy a szénhidrátszegény étrendet tartsa, így tehet a legtöbbet az egészségéért. 3. Rendszeres testmozgás! Hetente legalább háromszor, minimum 30 perc mozgás szükséges!
4. Gyógyszeres kezelés esetén az orvos utasítása szerint inzulin, illetve tabletták pontos alkalmazása.
5. A vércukorszint rendszeres mérése. Keton illetve pH csíkokkal könnyen ellenőrizhető
A cukorbetegség megelőzése
Az 1-es típusú diabétesz megelőzése napjainkban még nem megoldott. Hajlamosító tényezők figyelembevételével viszont korán kiszűrhető. A 2-es típusú cukorbetegségre való hajlam nagy százalékban öröklődhet, ahol. a családban korábban már előfordult diabétesz vagy érrendszeri betegség. Kialakulásának esélye csökkenthető rendszeres mozgással, egészséges táplálkozással, káros szenvedélyek mellőzésével.
1. Az elhízás megelőzése. Már magzati korban odafigyelést igényel az anya optimális tápanyagbevitele, de a gyermek növekedési időszakában sem szabad mellőzni az egészséges táplálkozás és mozgás irányelveit.
2. A dohányzás mellőzése. A dohányzás káros az egészségre és bizonyítottan inzulinrezisztenciát okoz! Cukorbetegekre különös tekintettel, mivel megnöveli a szövõdményként kialakuló betegségek kockázatát a sokszorosára.
3. Alkoholfogyasztás mellőzése. Az alkohol minden típusa lebomlásáig gátolja a máj működését és a vércukorszint eséséhez történő alkalmazkodását. Fontos odafigyelni az alkohol kiemelkedően magas energiatartalmára is, 1 g alkohol 30 kJ (7,2 kcal), így rendszeres vagy nagymértékű fogyasztása könnyen testsúlygyarapodáshoz vezethet.
Cukorbeteg napjai
A cukorbetegség rendszeres gondozást igényel, rövid idejű elhanyagolása is veszélyezteti az emberi életet. 1. A cukorbetegnél mindig legyen egy kis uticsomag a vércukorszint kilengések megelőzéséhez. (Vércukormérő, inzulin vagy orvos által felírt gyógyszerek, 30-50 g szénhidrátot tartalmazó keksz, stb., diabétesz kártya) 2. Rendszeres, napi 5-szöri étkezés. Egészséges sok zöldséggel, gyümölccsel összeállított kis mennyiségű étrend.
3. Rendszeres testmozgás. Hetente minimum 3*30 perc mozgás ajánlot.