Édesítőszerek tárháza
Mesterséges édesítőszerek
Régebben megnövekedett az igény a kalóriaszegény édesítők iránt, mivel a sima cukor túlságosan sok kalóriát és nagyon sok szénhidrátot tartalmazott. Érdekesség, hogy rengeteg mesterséges édesítőt véletlenszerűen találtak fel a tudósok. A 2000-es évek óta egyre többen foglalkoznak ezen édesítők rákkeltő hatásával. Többen dokumentálták, hogy a patkányokon elvégzett kísérletekben megnövekedett a rák kialakulása bizonyos mesterséges édesítőszerektől. Jelenleg ez a téma is, mint említettük két tábort alkot. Sajnos eléggé megoszlanak a vélemények, így mindenkinek magának kell döntenie, hogy miben és kiben hisz. Viszont egy apró tény, hogy maga a mennyiség a fontos, amikor az egészségkárosító hatásáról beszélünk az édesítőknek. Ezek az édesítők egyébként por, tabletta és folyadék formájában is megtalálható az áruházak polcain.
Szacharin, Szuklaróz, Aszpartám, Aceszulfám- K
Szintetikus úton előállított édes ízű szerves vegyületek, amelyek csak édes ízt adnak, de sem tartósító, sem energia-szolgáltató szerepük nincs.
Ezek az édesítőszerek mindenkinek ismerősök lehetnek, akik már ettek valaha diabetikus édességet. Legtöbbször ezekkel édesítik a gyártók a termékeiket. Miért kezdték el használni az emberek? Mivel nagyon alacsony kalóriatartalma van és nem vált ki inzulinreakciót, így bátran ajánlották a diabéteszeseknek. Édesítőerejük többszöröse a cukorénak, javasolják főzéshez és sütéshez egyaránt, viszont nem mindegyiket. Kivételt képez ezek között a rossz hőstabilitása miatt a szacharin. Ezek közé tartozik a sokak által használt Süssina édesítő, Canderel, Huxol és Pötyi is.
Kevésbé ismert, de szintén mesterséges édesítőszerek közé tartozik: a ciklamát (betiltották több helyen is, mivel roncsolja a vörösvértesteket, viszont az EU-ban forgalmazzák), advantám, neotám is.