Édesítőszerek tárháza
Természetes édesítők
Rengeteg féle és fajtája van a természetes édesítőknek is. Van, amire nem is gondolnánk, hogy természetes édesítő, ilyen például a méz, viszont mint tudjuk, az nem megengedett alternatíva a cukorbetegek számára. Tehát ebből kiindulva megkülönböztethetünk kalória és szénhidráttartalmú édesítőket és ezek nélkülieket.
Stevia
Mostanában több üdítőben is fellelhető, ahogy azt előző cikkünkben is lehetett olvasni. Közép- és Dél-Amerikában őshonos növény levelét hasznosítják, ami 30-szor édesebb, mint a cukor, amit használnak az emberek. Hőstabil, tehát ezt is lehet sütésre és főzésre is biztonsággal használni. Ehhez kicsit szoktatnia kell magát az embernek, mert az elején néha furcsa lehet, mivel van egy kis mellékíze, viszont jó esetben ez az édesítő se okoz egyéb emésztési problémát.
Eritrit
Vércukorszintet és az inzulinválaszt sem emeli, nincs hizlaló hatása és kifejezetten ajánlott cukorbetegek számára. Egyetlen hátránya, hogy édesítő ereje 60%-kal kevesebb, mint a cukoré, így többet kell belőle használni. Míg a többi cukoralkohol hasmenést okozhat, addig azt mondják az eritrit nem tud ilyen tünetet produkálni, mivel nagyon kevés jut el a vastagbélig. Jelenleg Magyarországon mondhatni ez a legdrágább természetes édesítő, viszont a nagykerekben és a bioboltokban olcsóbbak, mint a szuper/hipermarketekben.
Xilit
Az első és legfontosabb, ami egyben a negatívuma is ennek az édesítőnek, hogy hasmenést okozhat és nem csak nagymennyiségben. Ez az édesítő típus is cukoralkohol, amelynek édesítő ereje azonos a cukoréval, de a szénhidráttartalma 75%-kal kevesebb. Ez azt jelenti, hogy ezt a fajta édesítőt bele kell számolni a napi szénhidrátkeretbe. Fogerősítő hatása is van.
Egyéb természetes édesítők, melyek egyáltalán nem ajánlottak cukorbetegenek: yaconszirup, lukuma, juharszirup, kókuszvirág cukor, nádcukor, agávé