A nyersétel is lehet egészséges, de a főzés sem eredendően rossz
A főzés hatása
A túlságosan magas hőmérsékleten való főzés tényleg nem tesz jót az élelmiszereknek, de ha optimális hőmérsékleten főzzük, akkor vannak olyan ételek, amelyek esetében még javíthatunk is a tápanyagbevitelen. Az egyik legjobb példa erre a répa, amelynek olyan erős a rostfala, ami csak a főzés során puhul meg eléggé, így sokkal több béta-karotint tud lebontani a szervezet. A különböző levesekben is sok tápanyag található meg, főleg a benne található zöldségek miatt, amelyek még a főzés után is nagyrészt megmaradnak.
Az enzimek ugyan tényleg elvesznek a magas hő hatására, de ezeket az enzimeket a szervezet is előállítja, ezért nincs nagy szükség arra, hogy nagyobb mennyiségben fogyasszunk enzimekben gazdag ételeket.
Így a főzés és a hasonló eljárások nem ártanak sokat, sőt egyes esetekben használnak is az ételeknek. Akkor is hasznosnak bizonyul a főzés, amikor a baktériumokról van szó. A nyers ételeknél maximum csak egy mosás tudja helyettesíteni azt az eljárást, amelyet a főzés tökéletesít, vagyis a megfelelő fertőtlenítést. Ez pedig nem csak az állati eredetű termékeknél lehet fontos.