Magas cukortartalma miatt igen könnyen megerjed a szervezetben, ezáltal inkább nemkívánatos hatásokat érhetünk el.
Ne keverjük más gyümölccsel, még a saját fajtáival sem. Magját és héját is alaposan meg kell rágni. A szőlőnek nagy a tápértéke és fontos szerepe van a megelőző és gyógyító diétákban. Kitűnő energiaforrás, amelyből a szervezetben nagyon gyorsan szabadul fel a kalória.
Cukrai jól hatnak az izommunkára, különösen a szívizomra. A szőlőt hatásosan alkalmazhatjuk: hörgőasztmánál, idült hörghurutnál, tüdőtágulatnál, szívbetegségeknél, a vese, a máj és a gyomor betegségeinél.
Igen nagy a vértisztító és az idegeket erősítő hatása, remek izomregeneráló táplálék. Kedvezően hat a gyomor- és a bélrendszerre. Gyógyítja a belek betegségeit, fokozza az epeelválasztást, és nagyobb mennyiség a vizelet savasságát is jelentősen csökkenti. A szőlő vízhajtóként és izzasztóként is hat, és ezáltal méregtelenít.
A fehér vagy zöldes színű szőlők reuma, májbetegségek, vízkór esetén a legjobbak, míg a sómérgezést, a savasságot, a hurutokat a kék szőlők oldják a leghatásosabban. Egészségünk védelmében ősszel ajánlatos egy rövid szőlőkúra.
Különösen fontos ez a nehéz fizikai munkát végzőknek, a gyerekeknek, sportolóknak és az idős korosztálynak. Száz gramm szőlő energiatartalma 78 kalória, éppen ezért kitűnő hízókúrára is. Hasmenésnél, reumánál a savanyú szőlő előnyös.