A szénhidrátok és a diabétesz kapcsolata
Mivel a tejcukor közepes mértékben emeli a vércukorszintet, a tej, joghurt, kefir stb. egy-kétszerre elosztva, 2-4 dl napi mennyiségben fogyasztható.
A gyümölcsök fogyasztását - a citrusfélék mellett a hazai gyümölcsök túlnyomó többségét beleértve - a korábbinál nagyobb mértékben javaslom. Természetesen a magasabb cukortartalmú banánból, szőlőből csupán minimális mennyiséget, a cseresznyéből, meggyből, sárgabarackból többet, a görögdinnyéből, málnából, eperből még többet fogyaszthat a cukorbeteg.
A különféle gyümölcsök napi mennyisége - szénhidráttartalmuk figyelembevételével - 100 és 1000 g között ingadozhat, 3-4 részre elosztva, és természetszerűleg a naponta fogyasztásra javasolt szénhidrátmennyiségbe beszámítva. Tehát nem a szokásos kenyér, burgonya, rizs, tészta stb. mellé, hanem részben vagy egészben helyettük fogyaszthat gyümölcsöt a cukorbeteg. Tudnunk kell, hogy a gyümölcsök kitűnően alkalmazhatók cukorbetegek fogyókúrájában is. Tartalmazzák ugyanis a szervezet számára feltétlenül szükséges szénhidrátot (cukrokat), ezenkívül élelmi rostot, vitaminokat - főként C-vitamint - fontos ásványi sókat, viszont magas víztartalmuk révén igen energiaszegények. Így például ha valaki heti egy-egy napon csak másfél kg, átlag 10 % cukrot tartalmazó gyümölcsöt eszik meg, ez az ily módon elfogyasztott 150 g szénhidráttal együtt mindössze 2520 kJ (600 kcal) bevitelét jelenti.