Telítetlen zsírok
Ellentétben a telített zsírokkal és a transzzsírokkal, melyek növelik az LDL koleszterin szintjét a vérben, a telítetlen zsírsavak (egyszeresen és többszörösen telítetlenek) amelyek a növényi és halolajban találhatóak meg nagy mennyiségben, csökkentik azt.
Az egyszeresen telítetlen zsírsavak (melynek fő forrásai az oliva, és az olivaolaj, mogyoróolaj, repceolaj, avokádó és némely magvak) azért is különösen egészségesek, mert úgy csökkentik a rossz zsírsavak szintjét, hogy mindeközben nincsenek hatással a jó koleszterin szintjére. Egy tanulmányban a Pennsylvania Egyetem és a new yorki Rochester Egyetem kutatói azt találták, hogy 22 alany esetében, akik egyszeresen telítetlen zsírsavban gazdag ételeket (olivaolaj, mogyoróolaj, és mogyoró) fogyasztottak, négy hét alatt átlagosan 14 százalékkal csökkent az LDL koleszterinszint. Mindeközben ugyanakkor a szívvédő HDL koleszterin szintjük nem változott. „Ezek az eredmények azt mutatják, hogy több egyszeresen telítetlen zsírsav bevitelével a szívbetegségek kockázata 25%-kal csökkent” számolt be professzor Penny Kris-Etherton, a tanulmány vezetője.
Az eredmények azt is igazolták, hogy a magas vérnyomás szabályozásában is szerepet játszik az egyszeresen telítetlen zsírsav, csökkentve a stroke kockázatát, és az öregkori memóriavesztést.
Az egyszeresen telítetlen zsírsav ugyanakkor a többszörösen telítetlen zsírsavval együtt, egy hatásos antioxidáns, az E vitamin jó forrásának is számít. Az Omega-3 zsírsav, amely egy többszörösen telítetlen zsírsav, rengeteg jótékony hatással rendelkezik.