Diétás tanácsok cukorbetegeknek - mit egyen a cukorbeteg
Fehérjék:
A fehérjék amellett hogy a szénhidrátokhoz hasonlóan energiát is adó tápanyagok (1g elégetéséhez 4 kcal energia keletkezik) szolgáltatják szervezetünk számára a nélkülözhetetlen építőköveket, az aminosavakat. A fehérjékhez részben húsok, húskészítmények, halak, tejtermékek, tojás (állati eredetű fehérjeforrásaink) részben kenyérfélék, liszt, rizs, száraz hüvelyesek, szója (növényi eredetű fehérjeforrásaink) révén jutunk hozzá.
Az állati eredetű fehérjeforrások kiváló minőségű, úgynevezett teljes értékű fehérjéket tartalmaznak, ezért ezekből célszerű fedezni a napi fehérjeszükségletet kb.50%-át.
Az állati eredetű fehérjék nem önmagukban, hanem zsírral és a tejtermékekben szénhidráttal együtt fordulnak elő az élelmiszerekben. Célszerű, hogy minél soványabb tejet, tejtermékeket, húst, húskészítményeket illesszen az étrendbe, mivel csak ily módon biztosítható az energiát adó tápanyagok megfelelő aránya. Ezért a zsíros húsok, húskészítmények helyett fogyasszon inkább sovány marha-, sertés és szárnyas húst, halat, gépsonkát, sonka szalámit, baromfi felvágottat, zalahúst, párizsit, virslit is kerülje, illetve csak alkalmanként fogyasszon zsíros kolbászt és szalámiféléket, pl. olasz, és téliszalámit, turista szalámit, kenőmájast.
Ugyanígy előnyösebb a sovány, 1,5% zsírtartalmú tej, és a sovány sajtok fogyasztása. Jó tudni: a testtömeg felesleg létrejöttéért elsősorban nem a szénhidrátok, hanem a túlzott mértékben fogyasztott zsiradékok a felelősek.